Historia szkoły

Szkoła Podstawowa nr 8 w Rzeszowie założona w 1912 roku była męską, 4-klasową szkołą im. Stanisława Jachowicza. Uczyło się w niej 514 uczniów. Szkoła prowadziła nauczanie w zakresie kilku podstawowych przedmiotów: religia, czytanie, pisanie, rachunki, zabawy.

W 1917 roku została umieszczona w budynku przy ul. Lwowskiej 27. W 1918 roku zmieniła miejsce i zaadaptowała budynek Garbarni. W roku szkolnym 1920/21 podniesiono ją do rangi siedmioklasowej szkoły powszechnej.

Po II wojnie światowej szkoła im. Jachowicza, wspólnie z kilkoma innymi szkołami miała swą siedzibę przy ulicy Bernardyńskiej w budynku obecnej SP nr 1.

W 1965 roku siedziba szkoły została przeniesiona na osiedle XX-lecia PRL przy ul. Rudnickiego.

2 maja 1972 roku Szkole Podstawowej nr 8 nadano imię Pawła Findera, które nosiła do 1990 roku.

Chcemy tu przypomnieć ludzi, którzy zarządzali tą placówką. Dysponujemy jednak tylko dokumentacją od roku 1965.

Dyrektorami byli:

• pan Marian Kędzierski,
  • pan Edward Dragan,
  • pan Marian Kędzierski,
  • pani Romualda Gąsior,
  • pani Kazimiera Półćwiartek
  • a od 1990 roku — pan Dariusz Kuźniar.

Przez wszystkie lata pracy szkoły organizowane były różne konkursy i olimpiady przedmiotowe. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach licznych kół zainteresowań. Działały organizacje uczniowskie. Od 1965 roku funkcjonuje świetlica szkolna oraz biblioteka z czytelnią.

Obecnie SP nr 8 w Rzeszowie jest 6-letnią szkołą, która swą nauką obejmuje dzieci w wieku od 6 – 12 lat.

• Data aktualizacji: 2017-12-13 21:04
  • Licznik odwiedzin: 680 804