Opieka w świetlicy szkolnej sprawowana w godzinach:

6.30 – 17.30

 

 

Nauczyciele - świetlica

  • mgr Elżebieta Kloc
  • mgr Dorota Styś
  • mgr Sylwia Pragłowska
  • mgr Katarzyna Urban
  • mgr Alicja Przychodni
  • mgr Bartosz Nowak
  • mgr inż. Maciej Dziedzic

Świetlica / Zielony gość w świetlicy


 Zielony gość w świetlicy

 Zwyczaj strojenia choinki, najbardziej widocznego i obowiązkowego dziś symbolu świąt Bożego Narodzenia, jest  stosunkowo młody. W Europie przyjął się  w XVII wieku, do Polski przyszedł jakieś sto lat później. Na dobre zadomowił się u nas na przełomie XIX i XX wieku.

Według legend, choinkę jako symbol narodzenia Pana już w VIII wieku proponował w czasie nawracania Germanów św. Bonifacy. Poganie ci czcili potężny dąb. Św. Bonifacy chcąc wykazać kruchość ich wiary, nakazał ściąć drzewo. Dąb padając poczynił wokół ogromne spustoszenie. Kataklizmowi oparła się jedynie maleńka sosenka, lub - według innej wersji - jodełka. Mnich uznał to za znak i oświadczył Germanom, że małe, zawsze zielone drzewko jest prawdziwą i jedyną potęgą, godną symbolizować wiecznego Boga i jego Syna - Chrystusa.

Natomiast góralska legenda głosi, że pomysłodawcą choinki był niedźwiedź. Kiedy zwierzęta szły do groty przywitać nowonarodzonego Chrystusa, każde z nich niosło coś w darze. Niedźwiedź też szedł, ale nie miał nic dla Dzieciątka. Było mu trochę wstyd z tego powodu, więc po drodze wymyślił sobie, że podaruje jodełkę. Wyrwał z ziemi drzewko i ciągnął je za sobą przez góry i potoki. Jodełka namokła, utworzyły się na niej sople, które najpierw podświetliło słońce, potem księżyc, i tak pięknie ustrojona stała się znakiem narodzin Pana.

Tradycja strojenia choinki do Polski przywędrowała z Niemiec. Początkowo przyjęła się tylko w miastach. Na wsi długo dominowała ludowa ozdoba, "podłaźniczka". Była to gałąź sosny, świerku lub jodły wieszana pod sufitem. Na niej także wieszano dekoracje, które później przeniesiono na choinkę

W drzewku bożonarodzeniowym kryje się zarówno świecka, jak i kościelna symbolika. Jego zielony kolor oznacza witalność i narodziny życia.

Choinkowe ozdoby świąteczne nigdy nie były przypadkowe. Dawniej na drzewku wieszano ciastka, orzechy, jabłka, kawałki opłatka, także ozdoby z papieru, czy słomy. Zawsze na gałązkach umieszczano zapalone świeczki i zimne ognie. Niektóre z tych dekoracji są wieszane na drzewkach do dnia dzisiejszego. Każdy element ma swoją własną symbolikę:

  • Jabłka: mają zapewnić zdrowie i urodę, według wierzeń kościelnych symbolizują rajską jabłoń.
  • Orzechy: zawijane w sreberka przynoszą dobrobyt i siłę.
  • Łańcuchy: wzmacniają rodzinne więzi.
  • Światełka: to światło broniące przed ciemnościami i złem.
  • Gwiazda betlejemska: ma pomagać w powrotach do domu.
  • Dzwoneczki: oznaczają dobrą nowinę i radość.

Chyba nikt dziś nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez przystrojonego drzewka. Pomimo tego, iż tradycja ubierania choinki znacznie ewoluowała, to w trakcie przyozdabiania drzewka nadal powracamy do bajkowego świata Bożego Narodzenia.

 

 https://www.youtube.com/watch?v=6ZDR1jbKY6k – Choinka piękna jak las

 

 

 

W kącie naszej sali
pięknie przystrojona,
panna choineczka
uśmiecha się do nas.

Na niej bombki, łańcuch,
lampki kolorowe.
Gwiazdeczki prześliczne,
złote i bajkowe.

Na jednej gałązce
piernikowe ludki,
a na innej siedzą
małe krasnoludki.

Pajacyk, kogucik,
maleńkie serduszka,
chrupiące ciasteczka,
pachnące jabłuszka.

Wkoło tańczą dzieci,
kolędy śpiewają,
na choince świecidełka
radośnie wieszają.

 

 

 

Świąteczne puzzle...

 

Kolejna propozycja , którą dzieci bardzo lubią i chętnie wykonują. Tym razem będą to puzzle składające się z kilku elementów. Każdy element oznaczony jest cyfrą lub kropkami. Ułożenie we właściwej kolejności pociętych pasków, sprawi, że ukaże się dziecku piękny zimowy obrazek.

 

Kreatywne obrazki z kropkami 

 

W tej propozycji popracujemy nad motoryką małą i kreatywnością...obrazki pokryte są kropkami, które należy wypełnić...w jaki sposób? Tu odpowiedzi może być całe mnóstwo...możemy maczać palce farbami i stemplować nimi kropki, możemy wyklejać je kawałkami kolorowego papieru, wylepiać plasteliną, smarować klejem i posypywać ryżem...

poprzedni | następny

Wszystkie publikowane treści chronione są prawami autorskimi należącymi do SP8, któremu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 1994r. Nr 24, poz. 83, z późn. zm.), jako autorowi przysługuje wyłączne prawo do korzystania z nich i rozporządzania nimi. Rozpowszechnianie treści za pomocą jakiejkolwiek metody poligraficznej czy elektronicznej, jak i ich przerabianie, odsprzedawanie i upublicznianie, bez pisemnej zgody autora, jest zabronione.

  • Data aktualizacji: 2024-05-16 08:16
  • |
  • Licznik odwiedzin: 7 063 965