Liczba odsłon: 1819801

Wydarzenia / Dzień Nowych Technologii

4 stycznia 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Nowych Technologii. Z tej okazji klasy I – VII wzięły udział w pokazach „Latającej szkoły” prowadzonych przez pana Jakuba Rybę z Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie.Przez trzy godziny na sali gimnastycznej trwały pokazy dostosowane tematycznie do poziomu różnych grup wiekowych, uświadamiające, że lotnictwo to szeroka dziedzina inżynierii łącząca w sobie wszystkie nauki przyrodnicze. Wykonano doświadczenia z balonem powietrznym oraz z ciałami o różnych masach spadającymi z dużej wysokości. Uczniowie trafnie zauważyli, że szybkość spadania ciał nie zależy od ich masy. Dowiódł tego Galileusz, zrzucając różnej wielkości kamienie z Krzywej Wieży w Pizie. Wszystkie lądowały na ziemi po takim samym czasie. Uczniowie wyciągnęli wniosek, że sekret spadania ciał tkwi w oporze powietrza. Zaprezentowano uczniom, jak działa siła aerodynamiczna na przykładzie skrzydła samolotu oraz model samolotu lecący po równym torze, jeżeli wszystkie jego elementy były kompletne.

Na kolejnych lekcjach klasy V i VI brały udział w warsztatach programowania robotów prowadzonych przez zaproszonych nauczycieli i uczniów z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz w zajęciach prezentujących działanie drukarek 3D przygotowanych przez nauczycieli informatyki z naszej szkoły – pana Sebastiana Bilwina i pana Dyrektora. Uczniowie poznali budowę, zasadę działania drukarki, obliczali przybliżony czas wydruku i koszt materiałów. Obserwowali pracę maszyny oraz efekt końcowy w postaci gotowych produktów – kubeczki, figurki, podkładki itp.

Wszystkie zajęcia były bardzo ciekawe, a prowadzący zarażali swoją pasją naszych uczniów.

mgr Edyta Osika
mgr Agnieszka Gorczyca