Aktualności / ,,Witaj Maj, Trzeci Maj, Dla Polaków błogi raj"!

,,Witaj Maj, Trzeci Maj,
Dla Polaków błogi raj"!

KONSTYTUCJA 3 MAJA

określona przez współtwórców (Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj) jako „ostatnia wola i testament gasnącej Ojczyzny”. Była pierwsza nowoczesną ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie. Jej uchwalenie było punktem kulminacyjnym prac Sejmu Wielkiego (1788-1792). Zarówno Konstytucja, jak i Sejm Wielki wprowadzały reformy, których zadaniem była  radykalne unowocześnienie kraju i uratowanie go przed upadkiem.

W dniu ustanowienia Konstytucji 3 maja przestała istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów, a w jej miejsce powołano Rzeczpospolitą Polską.

Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru, później zaborcy zakazali świętowania i dopiero, kiedy Polska odzyskała niepodległość, wznowiono obchody.  Podczas II wojny światowej w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej Święto zostało zdelegalizowane, podobnie jak w czasie rządów komunistów w PRL.  Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja  znów jest świętem narodowym.

Świętujemy razem!!!
Zapraszamy do wspólnego świętowania – ubierz się w barwy narodowe i zrób sobie zdjęcie z wykonanym przez siebie hasztagiem np. #trzeciegomaja. Na stronie szkoły umieścimy kolaż ze zdjeciami!