Konkursy / Konkurs: Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś.

Do 31 października 2022 roku można przesyłać prace na konkurs „Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie w 200. rocznicę urodzin i 140. rocznicę śmierci Ignacego Łukasiewicza.

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studenci. W najmłodszej kategorii wiekowej oceniane będą prace plastyczne. Uczniowie szkół średnich zobowiązani są dostarczyć fotografie, natomiast studenci muszą stworzyć grę planszową.

Wszystko to w nawiązaniu do hasła konkursu „Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś” oraz największego osiągnięcia Ignacego Łukasiewicza, którym bez wątpienia było wynalezienie lampy naftowej. Ten pionier światowego przemysłu naftowego, społecznik i działacz niepodległościowy odmienił naszą codzienność. Jego lampa była przełomowym wynalazkiem w dziejach ludzkości, dziś może zapomnianym i pomijanym, bo szybko zastąpionym przez żarówkę elektryczną wynalezioną przez Thomasa Edisona. W połowie XIX wieku lampa naftowa była jednak rewolucyjnym rozwiązaniem i przez kolejne, prawie 100 lat powszechnie stosowanym, wszędzie tam, gdzie nie dotarła elektryfikacja.