Wycieczka do Markowej- ciekawa i niezapomniana lekcja historii. Dnia 6 października 2023 uczniowie klas ósmych udali się do Markowej, by zgłębić okupacyjną historię regionu i ludzi tu żyjących. Odwiedziliśmy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów
oraz Skansen Zagrodę- Muzeum Markowa. Do głębi poruszyła nas historia Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy dali schronienie ośmiorgu Żydom podczas okupacji niemieckiej i zginęli tragicznie- rozstrzelani przez Niemców. W salach wystawienniczych Muzeum obejrzeliśmy symbolicznie odtworzony dom Ulmów, przeżyliśmy chwile zadumy nad grobem Rodziny Ulmów na cmentarzu Parafialnym w Markowej oraz pochyliliśmy się we wspólnej modlitwie przy relikwiach błogosławionej Rodziny Ulmów w kościele parafialnym pw. Św. Doroty w Markowej. Przed budynkiem Muzeum zatrzymaliśmy się też przy tabliczkach z nazwiskami Polaków zamordowanych za pomoc Żydom. Spacerowaliśmy alejkami w Sadzie Pamięci dedykowanemu Polakom, którzy w przedwojennej Polski w czasie niemieckiej okupacji z narażeniem życia ratowali skazanych na zagładę Żydów. W skansenie doświadczaliśmy historii wieloma zmysłami. Tu można było poczuć zapach słomianej strzechy, zobaczyć pomieszczenia, narzędzia, sprzęty domowe i gospodarskie, które używano na przełomie XIX i XX wieku. Szczególne miejsce na terenie skansenu zajmuje Chałupa Szylarów. To niezwykły zabytek etnograficzny, jak i świadek okupacyjnej historii pomocy niesionej przez Polaków Żydom. To na strychu tego domu Państwo Szylarowie z rodziną ukrywali żydowską rodzinę Weltzów. Wizyta w Muzeum w Markowej, jak i ważne, a zarazem trudne historie obu polskich rodzin - Ulmów i Szylarów pozostaną z nami na długo.. miejmy nadzieję, że będą dla wszystkich młodych ludzi cenną lekcją, przestrogą, ale przede wszystkim wzorem wielkiego człowieczeństwa na przyszłość.
mgr Ewa Litwa
mgr Paweł Jakubowicz
Wszystkie publikowane treści chronione są prawami autorskimi należącymi do SP8, któremu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 1994r. Nr 24, poz. 83, z późn. zm.), jako autorowi przysługuje wyłączne prawo do korzystania z nich i rozporządzania nimi. Rozpowszechnianie treści za pomocą jakiejkolwiek metody poligraficznej czy elektronicznej, jak i ich przerabianie, odsprzedawanie i upublicznianie, bez pisemnej zgody autora, jest zabronione.