Kształcenie na odległość / Zabawy sensoryczne, logopedyczne - pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Zabawy sensoryczne

Logopeda proponuje: praktyczna prezentacja ćwiczeń logopedycznych i paluszkowych dla rodziców i nauczycieli

JAK WSPIERAĆ ROZWÓJ MOWY DZIECKA W DOMU ?

Odpowiadamy w skrócie:

• Rozmawiaj z dzieckiem jak najwięcej i uważnie słuchaj swojego Malucha.
  • Pytaj dziecko, zachęcaj je do wypowiadania się.
  • Nie stosuj zdrobnień, zniekształceń, nie przerywaj mu, lecz pozwól dokończyć wypowiedź.
  • Mów prawidłowym słownictwem., nie wyręczaj w mówieniu.
  • Czytaj dziecku książeczki. Nazywaj rzeczy na obrazkach. Pokazuj na rysunkach to o czym czytasz. Zadawaj pytania dotyczące czytanych treści, ilustracji.
  • Śpiewaj piosenki, powtarzaj rymowanki, wierszyki.
  • Ucz dziecko odgłosów otaczającego świata. Naśladuj dźwięki z
  • Eliminuj/ograniczaj do minimum telewizor i tablet w życiu dziecka (tak, tak, nawet teraz!)
  • Baw się z dzieckiem w robienie śmiesznych min- ćwicz narządy mowy.
  • Wykonuj zabawy oddechowe- chuchaj i dmuchaj
  • Usprawniaj dłonie dziecka. Zręczność palców ma związek ze sprawnym artykułowaniem i mówieniem. Wykorzystuj wszelkie okazje do lepienia, klejenia, nawlekania koralików, budowania z klocków, patyczków. Nie zapominaj o zabawach paluszkowych.

Łamańce językowe do (ćwiczenia z dzieckiem)

Łamańce językowe to pomysł na zabawę słowną na prawie każdą okazję. Świetne zarówno dla dzieci i dorosłych. Należy jak najwyraźniej i jak najszybciej wypowiedzieć trudne łamańce językowe. Powodzenia!

Najpierw klasyka i łamańce na rozgrzewkę:

• Czarny dzięcioł z chęcią pień ciął.
  • Matka tka, ojciec tka, a dziecko łka i czka.
  • Czarna krowa w kropki bordo żuła trawę kręcąc mordą.
  • Nie pieprz Pietrze wieprza pieprzem, bo bez pieprzu wieprz jest lepszy.
  • W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie

Jeżeli idzie Ci dobrze, to spróbuj coś odrobinę trudniejszego:

• Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.
  • Król królowi tarantulę włożył czule pod koszulę.
  • Stół z powyłamywanymi nogami.
  • W czasie suszy szosa sucha.
  • Czy Tata czyta cytaty z Tacyta.

Łamańce językowe, z którymi bywają problemy

• Pocztmistrz z Tczewa.
  • Na wyścigach wyścigowych wyścigówek wyścigowych wyścigówka wyścigowa wyścignęła wyścigówkę wyścigową numer sześć.
  • Tracz tarł tarcicę tak takt w takt, jak takt w takt tarcicę tartak tarł

No i na koniec…. Przeczytaj najpierw bardzo powoli i wyraźnie, a potem jak najszybciej z pamięciJ

• Ząb zupa zębowa, dąb zupa dębowa.

• Data aktualizacji: 2024-03-29 10:53