Wydarzenia / PALABEK-GO! - wolontariat


PALABEK-GO! – wolontariat

 

30 grudnia 2019 roku SP 8 dołączyła do projektu „Palabek-GO! Posiłek dla uchodźców w Ugandzie”.  11 lutego 2020 roku wysłaliśmy kwotę 380 zł do Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego, jako pomoc uchodźcom. Środki te pozyskaliśmy z Loterii Misyjnej. O tym, że od 2013 roku z pogrążonego wojną domową Sudanu Południowego uciekają ludzie, nasi uczniowie dowiedzieli się podczas pobytu w Wioskach Świata w Krakowie. Przemoc, brak żywności, wody i schronienia sprawił, że jak dotąd z kraju uciekło około 2,5 miliona osób, chroniąc się głównie w sześciu sąsiednich państwach: Ugandzie, Kenii, Sudanie, Etiopii, DR Konga oraz w Republice Środkowoafrykańskiej. Najwięcej z nich tafia do Ugandy. Państwo to przyjmuje średnio 1800 uchodźców dziennie, 85% z nich stanowią kobiety i dzieci. Niestety, północną Ugandę, z powodu małej ilości opadów, dotknęła klęska nieurodzaju. Brakuje jedzenia, zarówno dla mieszkańców Ugandy, jak i uchodźców. W Palabek, w jednym z 28 obozów rozrzuconych po całym kraju pracuje wspólnota salezjańska, która ewangelizuje, animuje, wychowuje dzieci i młodzież, prowadzi przedszkola i szkołę techniczną. W miarę możliwości organizuje także obiady dla dzieci ze szkoły podstawowej, przedszkoli oraz dla młodzieży uczęszczającej do Centrum Powołaniowego. Obóz uchodźców nie miałby jednak szansy zaistnieć bez pomocy z zewnątrz. Nadal jest tam wiele potrzeb, wśród których najważniejszą jest pomoc materialna w wyżywieniu ok. 1000 dzieci i ich nauczycieli, co kosztuje około 5000 euro miesięcznie. Uchodźcy z Sudanu Południowego marzą o jednym posiłku dziennie.  Wolontariusze naszej szkoły pragną pomóc spełnić to marzenie i po raz kolejny przekonać się, ile radości daje pomaganie innym.

mgr Katarzyna Kenar

Wszystkie publikowane treści chronione są prawami autorskimi należącymi do SP8, któremu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 1994r. Nr 24, poz. 83, z późn. zm.), jako autorowi przysługuje wyłączne prawo do korzystania z nich i rozporządzania nimi. Rozpowszechnianie treści za pomocą jakiejkolwiek metody poligraficznej czy elektronicznej, jak i ich przerabianie, odsprzedawanie i upublicznianie, bez pisemnej zgody autora, jest zabronione.

  • Data aktualizacji: 2020-12-04 11:47
  • |
  • Licznik odwiedzin: 3 331 217