Wydarzenia / PALABEK-GO! - wolontariat

PALABEK-GO! – wolontariat

30 grudnia 2019 roku SP 8 dołączyła do projektu „Palabek-GO! Posiłek dla uchodźców w Ugandzie”.  11 lutego 2020 roku wysłaliśmy kwotę 380 zł do Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego, jako pomoc uchodźcom. Środki te pozyskaliśmy z Loterii Misyjnej. O tym, że od 2013 roku z pogrążonego wojną domową Sudanu Południowego uciekają ludzie, nasi uczniowie dowiedzieli się podczas pobytu w Wioskach Świata w Krakowie. Przemoc, brak żywności, wody i schronienia sprawił, że jak dotąd z kraju uciekło około 2,5 miliona osób, chroniąc się głównie w sześciu sąsiednich państwach: Ugandzie, Kenii, Sudanie, Etiopii, DR Konga oraz w Republice Środkowoafrykańskiej. Najwięcej z nich tafia do Ugandy. Państwo to przyjmuje średnio 1800 uchodźców dziennie, 85% z nich stanowią kobiety i dzieci. Niestety, północną Ugandę, z powodu małej ilości opadów, dotknęła klęska nieurodzaju. Brakuje jedzenia, zarówno dla mieszkańców Ugandy, jak i uchodźców. W Palabek, w jednym z 28 obozów rozrzuconych po całym kraju pracuje wspólnota salezjańska, która ewangelizuje, animuje, wychowuje dzieci i młodzież, prowadzi przedszkola i szkołę techniczną. W miarę możliwości organizuje także obiady dla dzieci ze szkoły podstawowej, przedszkoli oraz dla młodzieży uczęszczającej do Centrum Powołaniowego. Obóz uchodźców nie miałby jednak szansy zaistnieć bez pomocy z zewnątrz. Nadal jest tam wiele potrzeb, wśród których najważniejszą jest pomoc materialna w wyżywieniu ok. 1000 dzieci i ich nauczycieli, co kosztuje około 5000 euro miesięcznie. Uchodźcy z Sudanu Południowego marzą o jednym posiłku dziennie.  Wolontariusze naszej szkoły pragną pomóc spełnić to marzenie i po raz kolejny przekonać się, ile radości daje pomaganie innym.

mgr Katarzyna Kenar

• Data aktualizacji: 2024-03-27 17:38